Usystematyzowanie wiedzy oraz zasad tworzenia czegokolwiek jest zawsze pomocne i daje świetne rezultaty. Nie inaczej jest w przypadku tworzenia stron internetowych. Znajomość podstawowych zasad projektowania stron www pomaga w pracy i wprowadza pewien porządek, od którego oczywiście można stosować pewne odstępstwa, ale zachowanie generalnych zasad wyjdzie stronie tylko na dobre.

Przy projektowaniu stron www należy pamiętać o czytelności tekstu. Nie róbmy dużych bloków tekstowych, które będą szybko męczyły oczy i do tego nudziły odbiorcę. Stosujmy zasad ortografii i gramatyki. Akapity są jak najbardziej na miejscu. Odpowiednie dobranie fontów pozwoli nam na stworzenie strony spójnej i miłej dla oka. Inna sprawa dotyczy wyszukiwarki na stronie. Nie jest ona niezbędna, ale jeżeli już ją zamieszczamy to należy to zrobić w widocznym miejscu. Wyszukiwarka będzie niemalże niezbędna na stronach, w których główne skrzypce gra tekst. Jeżeli jest go dużo i na wielu podstronach będzie ona bardzo pomocna. Wyszukiwarka taka musi dobrze działać, a zastosowanie odpowiednich filtrów będzie pomocne w przypadku treści różnorodnych. Obecne trendy wskazują również na rezygnację z pasku bocznego. Są oczywiście strony internetowe gdzie jego zastosowanie będzie jak najbardziej na miejscu, jednakże obecnie w szczególności w przypadku blogów treści powinny wyglądać jak fragment książki. Taka podstrona z tekstem i obrazkami jest spójna o wzrok wędruje z góry na dół bez zbędnego rozjeżdżania się na boki.

Tworząc stronę www kategorycznie nie można zapomnieć o użytkownikach mobilnych. Dostosowanie strony do ekranów na wielu innych urządzeniach będzie potrzebne i jest wymagane przez użytkowników. Strona musi wyglądać inaczej na wyświetlaczu monitora jak i na ekranie smartfona, jednak w taki sposób by dla „smartfonowców” była zauważalna wygoda w nawigacji oraz odbiorze tekstu. Na koniec zostawmy testy. Po wykonaniu strony należy ją odpowiednio przetestować. Nie można jej zrobić i odpalić zostawiając ją samą sobie. Testy zawsze były, są i będą konieczne. Dlatego nie bójmy się ich i stosujmy zawsze po wykonanej pracy. Wskazane przez nas zasady nie są jedyne, których trzeba się trzymać i nie są one również wyrocznią, mają one pomóc w stworzeniu pewnego własnego schematu, którego powielanie może pomóc w sprawności i szybkości pracy czego rezultatem ma być strona internetowa przyjazna użytkownikowi.