Szukasz osoby, która przygotuje Ci stronę Internetową, ale nie wiesz ile to będzie kosztowało? Na rynku jest wielu specjalistów zajmujących się szeroko ujętym tworzeniem stron www. Czy jednak zawsze cena idzie za jakością, czy sami potrzebujemy drogiej strony Internetowej? Lepiej wybrać freelancera czy profesjonalną agencję interaktywną?

Na początku dobrze jest zaznaczyć, że na koszt stworzenia strony Internetowej wpływa wiele czynników. W głównej mierze będą to: typ strony, wielojęzyczność, poziom rozbudowania, ilość grafik użytych do stworzenia strony, interaktywność, system CMS. Najdziwniejsze jest to, że główny koszt stworzenia strony www to nie to co widać gołym okiem, ale to co jest ukryte, a więc administracja całej strony. Tutaj pojawia się pytanie, czy należy płacić za coś czego nie potrzebujemy? Biorąc to po uwagę (mocno upraszczając jednocześnie) należałoby podzielić strony Internetowe na dwie kategorie: strony statyczne oraz strony z systemem CMS. W systemie statycznym nie ma możliwości samodzielnego zarządzania treścią – można ją edytować, ale do tego wymagana jest większa wiedza z omawianej tematyki. W przypadku systemu CMS mamy łatwy dostęp do panelu administracyjnego, w którym to w prosty sposób możemy zarządzać naszą stroną dzięki edytorom tekstu czy innym intuicyjnym narzędziom. Najbardziej znane systemy CMS to WordPress oraz Joomla. Jak jest różnica między kosztem przygotowania strony www z a bez systemu CMS? No cóż sięga ona bardzo często 50, a nawet 70%. Dlatego tak ważne jest rozeznanie się czy rzeczywiście będziemy potrzebowali takiej obsługi naszej strony Internetowej.

Freelancer czy agencja interaktywna? To właśnie jest zasadnicze pytanie. Freelancer będzie tańszy, ale jeżeli nie znajdziemy naprawdę dobrego to prawdopodobnie nie otrzymamy żadnej gwarancji na to czy strona będzie funkcjonowała w sposób prawidłowy, nie wiemy również czy po roku nasz freelancer dalej będzie chciał z nami współpracować czy może nie będzie zajmował się czymś innym. Agencja natomiast będzie droższa, ale pewniejsza. Dostarczy ona nam indywidualny projekt graficzny, zoptymalizuje SEO dla wyszukiwarek, zagwarantuje prawidłowe funkcjonowanie, dalszą współpracę czy pomoże w okresie posprzedażowym. Teraz przejdźmy do liczb. Z jakimi kosztami będziemy musieli się zmierzyć zlecając stworzenie strony www? Strona statyczna z szablonem graficznym to koszt około 2000 zł. Taka z indywidualnym projektem graficznym może być już dwa razy droższa. Strona z systemem CMS z szablonem graficznym to wydatek rzędu 5000 – 6000 zł. Z indywidualnym projektem graficznym to nawet 10000 zł . Oczywiście znajdziemy na rynku tańsze wyceny, ale czy za nimi będzie szła jakość? Trudno to stwierdzić.