WordPress odpowiada za niemalże ćwierć wszystkich stron robiony na świecie. Czemu akurat tak się dzieje? Otóż jest to system darmowy, z wieloma, wieloma gotowymi rozwiązaniami, które możemy w każdej chwili pobrać i włączyć w razie potrzeby.

WordPress to system, który w pierwszej kolejności miał służyć jako platforma blogowa, ale teraz jest coraz częściej wykorzystywany do używania go jako CMS w celu stawiania stron Internetowych – zwykłych czy firmowych. Czasami wykorzystywany jest w celu stawiania całych serwisów internetowych. Jego główną zaletą jest prostota oraz intuicyjność. Nawet osoba całkowicie niedoświadczona w danej materii będzie w stanie bardzo szybko opanować podstawy działania WordPressa. System ten jest również darmowy, co wpływa na jego popularność. Cudowne w tym systemie jest to, że jest on ciągle rozwijany przez setki wolontariuszy na całym świecie. Jaka jest przewaga WordPressa nad innymi prócz tego, ze jest darmowy? WordPress to platforma, na której warto postawić blog, sklep internetowy, stronę do zbierania leadów, landing page czy platformę do kursów online. Głównie natomiast chodzi tutaj o szybkość obsługi, co przy jej braku może wiązać się z dużymi kosztami.

Dobrze jest wiedzieć, iż w WordPress występuje w dwóch różnych wersjach. Pierwsza to wordpress.com czyli platforma do blogowania. Bardzo prosta w obsłudze, wystarczy założyć konto, wybrać darmowy szablon i już można zacząć wrzucać posty, zdjęcia czy obserwować innych użytkowników. Łatwe do rozpoznania jest kto używa właśnie tej wersji wordpressa. Zakończenie domeny to właśnie wordpress.com. Jest to opcja dla osób, które nie potrzebują profesjonalnej platformy i nie chcą ponosić żadnych kosztów związanych z prowadzeniem bloga. Druga wersja to wordpress.org, która również jest darmowa. Jest ona nieco bardzie zaawansowana, ale również prosta w obsłudze. Aby zainstalować tego wordpressa, trzeba kupić serwer, domenę oraz je skonfigurować. Ta wersja ma w domyśle kilka szablonów, które mogą okazać się pomocne przy tworzeniu własnej strony. Dzięki tej wersji możemy już stworzyć własny sklep, stronę firmową czy poszczycić się własnym portfolio.