Grafika na stronie internetowej jest już obok unikalnego tekstu kwestią niezbędną. Tworząc nową stronę www należy już wcześniej się zastanowić nad ilością i jakością grafiki, zdobiącej przyszłą stronę. Czemu takie sprawy mają znaczenie? Tego dowiecie się z naszego dzisiejszego artykułu.

Czy rozmiar grafiki na stronie internetowej ma znaczenie? Otóż ma, i to całkiem spore. Dzięki mniejszej objętościowo grafice storna będzie ładowała się szybciej, będzie działała płynniej, a na naszym serwerze będzie zużywana mniejsza ilość danych. Druga sprawa jest taka, że im szybciej strona się ładuje tym Google lepiej pozycjonuje stronę w wyszukiwarce. W takim razie jakiej rozdzielczości grafika będzie najlepsza? Najprościej będzie się kierować zasadą, iż grafika powinna mieć wymiary, takie jakie są wyświetlane w przeglądarce. Trzeba ją tak ustawić by sama przeglądarka nie musiała jej skalować by wyświetlić ją w rozmiarze natywnym. Troszeczkę inaczej będzie sprawa się miała do stron responsywnych, ponieważ trudno się zorientować w rozmiarze grafiki – na każdym urządzeniu grafiki mogą mieć różne wielkości. W takim przypadku musimy ocenić w jaki maksymalnym rozmiarze grafika będzie wyświetlana i właśnie w takim rozmiarze należy ją zeskalować w photoshopie czy innym programie. Kolejną kwestią dość istotną jest format. Najpopularniejszy to .jpg (pliki z grafiką rastrową). Jest to format przydatny do stron internetowych ponieważ sami możemy kontrolować rozmiar pliku kosztem utraty jakości i mniejszej objętości. Drugim dość często stosowanym formatem jest format .png posiadający bezstratną kompresję. W momencie gdy chcemy by nasze grafiki miały format zajmujący jak najmniej miejsca to zawsze zastosujemy .jpg, format .png zastosujemy gdy zależy nam na przeźroczystości.

Na koniec zajmijmy się kompresją. W każdym programie graficznym jesteśmy w stanie ustawić kompresję, która pozwala nam na zmniejszenie rozmiaru obrazu. Taki zabieg będzie jednak wpływał na jakość grafiki. Rozwiązaniem mogą być kompresory onlinowe, które dzięki odpowiednim algorytmom zmieszają rozmiar grafiki jednocześnie zostawiając jakość grafiki na odpowiednim poziomie. Należy pamiętać, że ważne jest to na co będziemy przeznaczać daną grafikę. Inaczej będziemy traktowali grafiki w galeriach, a inaczej taką, która ma być przeznaczona na tło samej strony. Jest to sprawa często dość istotna i na etapie tworzenia strony należy już z góry założyć jakiej jakości, rozmiaru czy formatu danej grafiki będę zamieszczane.