Praca w IT może być dla wielu osób bardzo satysfakcjonująca dająca dodatkowo spore zarobki. Jednak jeżeli jesteśmy przed wyborem naszej ścieżki kariery może warto skierować się właśnie ku osławionemu IT? Jednym z wyborów może być programowanie w PHP. Kim jest dokładnie programista PHP? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Programowanie ma to do siebie, iż języki programowania ulegają ciągłym zmianom. Jedne są popularniejsze od innych. Na salonach bryluje Javascript, jednak co z PHP? Okazuje się, że programiści PHP cały czas są potrzebni i pożądani przez pracodawców. PHP podobnie jak inne języki ma swoje zalety oraz wady. Wielu specjalistów uważa, że jest to świetny język do rozpoczęcia nauki programowania, który nie wymaga dużych zasobów czy drogiego sprzętu. Wiele osób uważa również, że nie ma lepszego języka do programowania stron internetowych. Kolejną korzyścią jest to, że z PHP dużo łatwiej jest „przekwalifikować” się na inny język w razie potrzeby. Część specjalistów jednak uważa, że niski próg wejść w PHP jest jego wadą – łatwość w pisaniu oraz wykonywaniu zleceń w tym języku prowadzi do niskiej jakości kodu oraz przekonania w środowisku IT, że nie jest to język przeznaczony do wykorzystywania przy dużych projektach. Na szczęście PHP nie stoi w miejscu i ciągle się rozwija. Coraz to nowsze wersje są wydajniejsze i szybsze. Właśnie to sprawia, że przyszłość PHP wydaje się być atrakcyjna nie tylko dla programistów, ale również i dla pracodawców.

Przechodzą jednak do istotnej dla wielu czytelników sprawy, a więc zarobków. Programista PHP to jeden z pięciu pierwszych zawodów wymieniamy w kategorii IT. W Polsce programiści PHP są w stanie zarobić między 5500 a 7500 zł miesięcznie. Osoby z większym doświadczeniem, jak Senior PHP Developer mogą liczyć na dużo większe zarobki, sięgające nawet 12000 zł miesięcznie. Należy jednak pamiętać, że na zarobki w tej branży składa się kilka czynników. Wpływać będzie na nie budżet pracodawcy, miasto, doświadczenie programisty, obowiązki programisty na swoim stanowisku. Jak w wielu branżach im dana osoba jest większym specjalistą tym o większe zarobki może się ubiegać. Poprzednie lata pokazują, że programista PHP nie ma problemu ze znalezieniem pracy – przyczyną tego jest to, że wśród programistów w danych językach praktycznie nie ma konkurencji – jeden język będzie nadawał się do jednego, a drugi do drugiego – wszyscy są potrzebni i wszyscy mogą liczyć na zatrudnienie.