Java to bez dwóch zdań najpopularniejszy język programowania. Wiele osób nie uczy się go od początku, a przechodzi z innych języków, często z PHP. Jakie plusy ma ten język czy jest prostszy od innych, czy często się zmienia? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszym dzisiejszym tekście.
Tak jak pisaliśmy wiele osób wchodząc w Javę przechodzi z innych języków, najczęściej z PHP. Dlaczego? Otóż PHP jest dość łatwym językiem, nie jest skomplikowany, można się go szybko nauczyć. Przejście z PHP na Javę jest dużo prostsze niż uczenie się Javy od samego początku. Java ma ten plus (dla niektórych może i minus), że sama Java jak i frameworki, które są z nią związaną są dość rozległą dziedziną i można się ich uczyć bez ustanku, rozwijając się w tej dziedzinie. W każdym momencie można nauczyć się czegoś nowego, co ułatwi nam dalszą pracę. Java jako duży obszar niestety zajmuje dużo więcej czasu na przyswojenie aniżeli PHP. Java ma bardzo szerokie zastosowanie, jest to platforma która może być wykorzystywana zarówno do pisania aplikacji webowych jak i aplikacji desktopowych. Java swoją popularnością bije rekordy, jednak wiele osób jako jej największego konkurenta podaje C#. Czy ten system kiedyś zastąpi Javę na piedestale? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Zobaczymy co przyniesie czas. Java ma również inny bardzo duży plus dla programistów. W związku z tym, że jest to rozległa technologia do opanowania i dość trudna do nauczenia to i zapotrzebowanie na jej specjalistów jest dość duże, a zarobki w branży wciąż rosną.
Java jako język bardzo mocno ewoluował. Zmiany mają na celu ułatwienie pisania aplikacji dzięki framerowkom oraz gotowym rozwiązaniom. Teraz praca programisty nie polega, jak jeszcze kilka lat temu, na pisaniu samego kodu. Obecnie kod ma być przejrzysty, łatwy w odczytaniu, łatwy w rozszerzaniu oraz być pokrytym testami jednostkowymi. Wszelkie te zmiany ułatwiły pracę programistom, ale teraz stawiają nowe wymagania wobec nich. Co zrobić by nauczyć się tego popularnego języka? Otóż niezależnie czy jesteśmy na początku drogi, czy mamy już spore doświadczenia w owym języku należy cały czas się rozwijać – czytać książki, artykuły branżowe, uczęszczać na szkolenia czy kursy. Świetnym rozwiązaniem jest również czerpanie z doświadczeń innych w pracy zespołowej. Jest to jeden z najlepszych sposobów na szybkie przyswojenie wiedzy, gdzie możemy o wszystkie niejasności się podpytać i sprawdzić ich działanie na żywym organizmie.