Należy pamiętać, że IT to nie tylko programowanie, ale jeszcze kilka innych ścieżek kariery. Wybór konkretnej z nich będzie miał wpływ na naszą przyszłą pracę oraz, co najważniejsze, nasze zarobki. Dlatego tak ważne jest by zdecydować na samym początku, w którą stronę chcemy podążać.

Podejmując decyzję o tym, że chcemy związać się z IT należałoby pierw wiedzieć jakie zawody się z tym łączą. Poniżej przedstawiamy bardzo podstawowy przekrój zawodów związanych z branżą IT. Na początek zajmiemy się zawodem oczywistym, a więc programistą (developerem). W tym zawodzie będzie trzeba zająć się pisaniem systemów informatycznych na podstawie otrzymanej dokumentacji. Pamiętajmy, że ten konkretny zawód dzieli się na wiele specjalizacji: programista PHP, programista Java, programista .NET to są całkowicie inne profesje, mimo że wiele osób wrzuciło by ich do jednego worka. W tej procy przyda nam się nie tylko znajomość konkretnego języka (PHP, Java, itd.), ale również wszelkich frameworków czy bibliotek. Programowanie ma to do siebie, że jest to zawód, którego możemy nauczyć się sami i nie musimy konicznie kończyć studiów profilowanych by zdobyć pracę w zawodzie. Kolejnym zawodem związanym z IT jest analityk biznesowy. Analityk biznesowy to osoba, która zajmuje się działaniami na pograniczu IT oraz biznesu. Osoba piastująca owe stanowisko będzie musiała zadbać o odpowiedni przepływ informacji między klientem a zespołem programistów. Praca polega na przelaniu oczekiwań klienta na język techniczny, przydzielaniu odpowiednich zadań odpowiednim członkom zespołu, wprowadzaniu zmian w harmonogramach i priorytetach, w końcu na zadbaniu o to by wszystko zgadzało się z dokumentacją. Karierą analityka biznesowego często zajmują się byli programiści, ale nie jest to wymóg powszechny i każdy może zostać takim analitykiem.

Projekt menager to osoba zarządzająca grupą ludzi tworzących zespół projektowy W głównej mierze osoba piastująca owe stanowisko ma za zadanie planować, monitorować, negocjować, ale również zarządzać ryzykiem i w razie potrzeby rozwiązywać konflikty. Projekt menager jest również łącznikiem między zespołem a komitetem sterującym. Nie jest tutaj potrzebna wiedza techniczna, jednakże jest ona przydatna do komunikacji z zespołem oraz do weryfikacji efektów jego pracy. Sukces w tym zawodzie osiągną osoby, które połączą umiejętności interpersonalne z doświadczeniem i fachową wiedzą.