Bycie programistą jest opłacalne. Czemu? W głównej mierze chodzi o zarobki, ale również o to, że o pracę wcale nie jest trudno. Tym zawodem interesują się zarówno absolwenci szkół jak i osoby po 30-tce. Jest to również jeden z niewielu zawodów, których da się nauczyć samodzielnie i to całkiem za darmo! Jak tego dokonać? Poniżej przedstawiamy kilka porad.

Najważniejsze w przystąpieniu do nauczenia się programowania samemu jest wyznaczenie sobie celu. Motywacja w tym przypadku gra pierwsze skrzypce i jest niezbędna do odniesienia sukcesu. Musimy sobie założyć co chcemy osiągnąć i robić wszystko aby ten cel zrealizować. Następnie ważnym etapem będzie wybranie sobie odpowiedniego języka programowania. Każdy przyszły programista staje przed tym wyborem i wcale nie jest on łatwy. Nie ma złotego środka, każdy z dostępnych języków ma swoje wady oraz zalety. Należy jednak pamiętać aby wybrać język, który będzie współgrał z wyznaczonym przez nas samym sobie celem. Następnie należy pamiętać o tym y nie szarżować. Co to znaczy? Otóż nauka programowania od zera nie będzie łatwa i może mocno zniechęcać. Jeżeli natomiast podzielimy sobie naszą naukę na etapy z takimi pomniejszymi celami będzie nam dużo łatwiej zrealizować cel główny. Nie ma co zawalać głowy ogromem informacji bo niczemu to nie pomoże. W takim przypadku łatwo stracimy motywację i prędzej poddamy się na samym początku niż zrealizujemy swoje cele. Gdy już opanujemy w wystarczającym stopniu jeden etap to dopiero wtedy przechodzimy do kolejnego.

The sign for the Brown House of Learning on the TRU campus

Jak już pisaliśmy ogromnym plusem nauki programowania jest dostęp do ogromu bezpłatnej wiedzy. W Internecie znajdziemy mnóstwo narzędzi, które wspomogą naszą naukę. Znajdziemy tam kursy do nauki JavaScript, PHP, Phyton, Ruby, HTML i wielu innych. Dobrze jest również znaleźć sobie odpowiednie turtoriale lub zaopatrzeć się w odpowiednią lekturę. Najlepszym jednak sposobem będzie znalezienie sobie mentora, który wspomoże nas w naszej nauce w razie potrzeby. Branża nie jest zamknięta na nowe osoby, bez większych problemów znajdziemy osoby chętne do pomocy, które podzielą się swoją wiedzą, udzielając niezbędnych wskazówek. Gdzie szukać takich specjalistów? Fora internetowe czy platformy dla programistów będą odpowiednim miejscem. Istnieją również na rynku witryny, które mają za zadanie kojarzyć ze sobą uczniów oraz nauczycieli programowania. Sposobów na samodzielną i darmową naukę jest wiele, dlatego tak ważna jest motywacja, o której pisaliśmy na samym początku. Bez niej nie odniesiemy sukcesu, jednak z nią będziemy mogli przenosić góry.